Championship Show, 22nd August 2021

Final line up

Judge: Miss Delia Moores (Manordeifi)

BIS:Wynele Alice Blue Gown with Breckamore (Ms A French)
RBIS:Blamorder Bring Him Home (Miss A G Lusty)
BOSIS: Blamorder Bring Him Home (Miss A G Lusty)
BPIS:Blamorder Audacity (Miss A G Lusty)
RBPIS:Shandlmain’s Sofistikate (Mr MS & Mrs CJ Howard)
BMPISBlamorder Audacity (Miss A G Lusty)
BVIS:Oakestelle Venus De Milo (Miss M K Benton)
RBVIS:Willowhurst Vanity (Mrs D A & Miss F L Forbes)
  
BEST OF BREED :Wynele Alice Blue Gown with Breckamore (Ms A French)
Dog CC :Blamorder Bring Him Home (Miss A G Lusty)
Res Dog CC :Ch Breckamore By Design (Ms A French)
Bitch CC :Wynele Alice Blue Gown with Breckamore (Ms A French)
Res Bitch CC :Koczkodan Serenity (Mrs K J & Mr R D Russell)
Best Puppy :Blamorder Audacity (Miss A G Lusty)
RBPIB:Shandlmain’s Sofistikate (Mr MS & Mrs CJ Howard)
BMPIB:Blamorder Audacity (Miss A G Lusty)
Best Veteran :Oakestelle Venus De Milo (Miss M K Benton)
RBVIB:Willowhurst Vanity (Mrs D A & Miss F L Forbes)
  
Minor Puppy Dog (2,0) 
1stBlamorder Audacity (Miss A G Lusty)
2nd:Blamorder Opulence at Himminnsaga (Mrs E Cowling & Miss A G Lusty)
  
Puppy Dog (2,0) 
1stBlamorder Audacity (Miss A G Lusty)
2nd:Oakestelle God of Mischief (Miss M K Benton)
  
Junior Dog (2,0) 
1stBrackenhaye Lionheart (Mrs B White)
2nd:Stormsett Shadow Dancer via Caprioara (Mrs P Corben & Miss G Moore)
  
Yearling Dog (0,0) 
 
Postgraduate Dog (3,0) 
1stFoxearth Fly Forward (Ms A French)
2nd:Shandlmain Blu Chief (Mrs K M Martin & Mr M S & Mrs C J Howard)
3rd:Coneypark Coldplay (Dr S A & Mrs F V Holloway)
  
Limit Dog (3,2) 
1stJack Mack’s Va Buidhinn of Shandlmain (IMP DEU) (Mr MS & Mrs CJ Howard)
  
Open Dog (6,1) 
1stBlamorder Bring Him Home (Miss A G Lusty)
2nd:Ch Breckamore By Design (Ms A French)
3rd:Ch Brackenhaye Fields of Gold (Mr R J & Mrs J M Denton)
Res:Coneypark Black Sabbath (Mrs S M Beeney)
VHC:CESP/PT/GIB/INT Ch Winter is Coming to Tentola (Mr N & Mrs A Smith)
  
Veteran Dog (1,1) 
  
Special Vintage Dog or Bitch (2,2) 
  
Minor Puppy Bitch (0,0) 
  
Puppy Bitch (3,0) 
1stShandlmain’s Sofistikate (Mr MS & Mrs CJ Howard)
2ndShandlmain’s Shuri with Sturtmoor (Mrs K M Martin & Mr M S & Mrs C J Howard)
3rdCownbred Butterfly Wings via Caprioara (Mrs P Corben)
  
Junior Bitch (2,0) 
1stBrackenhaye Heart and Soul (Mr R J & Mrs J M Denton)
2nd:Brackenhaye Heartbreaker at Shandlmain (Mr M S & Mrs C J Howard)
  
Yearling Bitch (3,1) 
1stBlamorder Dwell on Dreams (Miss A G Lusty)
2ndBrackenhaye Queen of Hearts of Oakestelle (Miss M K Benton)
  
  
Post Graduate Bitch (3,1) 
1stToonian Tall Tale to Blamorder (IMP HRV) (Miss T Palmer)
2nd:Daracha Eclipse (Ms P Robinson)
  
Limit Bitch (6,1) 
1stKoczkodan Serenity (Mrs K J & Mr R D Russell)
2nd:Blamorder Fancy Patter (Miss A G Lusty)
3rd:Blamorder Curlywurly Girly at Zellamere (Mrs P A Meacham)
Res:Blamorder Sunny Sky (Mrs D L Jerrett)
VHC:Coneypark Golden Brown (Mrs S M Beeney)
  
Open Bitch (4,0) 
1stWynele Alice Blue Gown with Breckamore (Ms A French)
2nd:Oakestelle Venus De Milo (Miss M K Benton)
3rd:Ch Foxearth Fandella (Mr R, Mr R & Ms O Pletz-Kazantzis & Busby)
Res:IR Ch Blamorder Jelly Bean Queen for Slievemac IR JRN Ch (Mrs M J McArdle)
Veteran Bitch (5,4) 
1stWillowhurst Vanity (Mrs D A & Miss F L Forbes)