Open Show, 12th May 2019

Best in Show line up

Judge (Smooth Collies): Miss Kate Arrowsmith (Saganan), BIS: Mrs Lyn Salt (Woodlyn)
BIS: FLOWER Miss S Breckamore Butterfingers ShCM ShCEx
RBIS: SMITH Mr N & Mrs A ESP/PT/GIB/INT CH Winter Is Coming To Tentola
BOSIS: SMITH Mr N & Mrs A ESP/PT/GIB/INT CH Winter Is Coming To Tentola

BEST OF BREED : FLOWER Miss S Breckamore Butterfingers ShCM ShCEx
Res BOB: SMITH Mr N & Mrs A ESP/PT/GIB/INT CH Winter Is Coming To Tentola
BOS: SMITH Mr N & Mrs A ESP/PT/GIB/INT CH Winter Is Coming To Tentola
Best Dog: SMITH Mr N & Mrs A ESP/PT/GIB/INT CH Winter Is Coming To Tentola
Res Best Dog: HOWARD Mrs CJ & Mr MA & TRUNDLEY Mrs B Jack Mack’s Va Buidhinn Of Shandlmain (Imp Deu)
Best Bitch: FLOWER Miss S Breckamore Butterfingers ShCM ShCEx
Res Best Bitch: NAULLS & BARKER B & N Foxearth Fudge Wynele
Best Puppy : n/a
Best Veteran : GRIFFITHS Mrs IMG Alopex Little Summer
Res Best Veteran: RUSSELL Mrs KJ & Mr RD Ch Foxearth Fashion Guru For Koczkodan

MPD (2,2)

PD (1,1)

JD (2,1)
1st: HOWARD Mrs CJ & Mr MA & TRUNDLEY Mrs B Jack Mack’s Va Buidhinn Of Shandlmain (Imp Deu)

ND (0,0)

PGD (2,0)
1st: MOORES Miss DJ Manordeifi Bow Regard
2nd: DAMEROW Miss Jules Vom Palais Brinn

LD (1,1)

OD (1,0)
1st: SMITH Mr N & Mrs A ESP/PT/GIB/INT CH Winter Is Coming To Tentola

VD (3,0)
1st: RUSSELL Mrs KJ & Mr RD Ch Foxearth Fashion Guru For Koczkodan
2nd: LEACH Mrs CH Manordeifi Dionysus At Hilltarn
3rd: KENNEDY Mr J & Mrs BA Ryecombe Deb’N Air

MPB (0,0)

PB (1,1)

JB (6,0)
1st: NAULLS & BARKER B & N Foxearth Fudge Wynele
2nd: RUSSELL Mrs KJ & Mr RD Koczkodan Midnight Sun
3rd: RUBINS Mrs L & Mr S Glencorrie Black Swan
Res: MOORES Miss DJ Blamorder Ridin On A Rainbow To Manordeifi
VHC: GLOVER Mr R & Mrs BA Stormsett Snow Crystal

NB (2,0)
1st: RUBINS Mrs L & Mr S Glencorrie Black Swan
2nd: GLOVER Mr R & Mrs BA Stormsett Snow Crystal

PGB (5,2)
1st: BENTON Miss MK Oakestelle Artemis
2nd: RUSSELL Mrs KJ & Mr RD Koczkodan Midnight Sun
3rd: NAULLS & BARKER B & N Wynele Vaguely Blue

LB (4,2)
1st: FLOWER Miss S Breckamore Butterfingers ShCM ShCEx
2nd: KINSEY Mrs A & Miss K Sturtmoor Kurious Kadence

OB (5,1)
1st: HARTLEY Mrs J Ch Foxearth Finnish Spirit At Jimjack ShCM
2nd: BENTON Miss MK Oakestelle Venus De Milo
3rd: GLOVER Mr R & Mrs BA Oakestelle Indie Rock At Stormsett
Res: CAULFIELD Ms ER Blamorder Marvellousness

VB (7,1)
1st: GRIFFITHS Mrs IMG Alopex Little Summer
2nd: BENTON Miss MK Ch Alopex Marionette Of Oakestelle
3rd: DENTON Mr R & Mrs JM Ch Kevranna Theras Enate Echo
Res: KINSEY Mrs A & Miss K Ryecombe Jovial Jasmine Of Sturtmoor
VHC: RUSSELL Mrs KJ & Mr RD Manordeifi Satin Doll Of Koczkodan

Rough Collies: Yvonne McGrath (results to follow)

SAC: Britt Marie Young ( results to follow)

Previous Open Show Results