SCCGB Open Show (1), 14 May 2022

Best in Show – Mrs Fran Kaye (Danfrebek)

BIS:  Ch Brooklynson Jane Russell of Oakestelle
RBIS: Ch/Multi Ch Winter Is Coming to Tentola (Mr N & Mrs A Smith)
BOSIS: Ch/Multi Ch Winter Is Coming to Tentola (Mr N & Mrs A Smith)
BPIS: Ladnar Izadorable
RBPIS: Wynele Show Time (Ms A French)
BMPIS: Wynele Whats The Story (Mr B Naulls)
BVIS: Ch Brooklynson Jane Russell of Oakestelle
RBVIS: Ladnar Inkheart JW
BVintIS: Ryecombe Jolly Jonquil at Coneypark (Mrs SM Beeney)

Smooth Collies

Judge: Mr Brian Hull (Lizmark)

BEST OF BREED : Ch/Multi Ch Winter Is Coming to Tentola (Mr N & Mrs A Smith)
Reserve Best of Breed/Best Opposite Sex: Brackenhaye Heartbreaker at Shandlmain (Mrs CJ & Mr MA Howard)
Best Dog : Ch/Multi Ch Winter Is Coming to Tentola (Mr N & Mrs A Smith)
Res Best Dog: Wynele Show Time (Ms A French)
Best Bitch: Brackenhaye Heartbreaker at Shandlmain (Mrs CJ & Mr MA Howard)
Res Best Bitch: Koczkodan Serenity (Ms E Cowling)
Best Puppy/Best Puppy Dog : Wynele Show Time (Ms A French)
Best Puppy Bitch: Blamorder High Hopes (Miss D Moores)
Best Minor Puppy: Wynele Whats The Story (Mr B Naulls)
Best Veteran: Oakestelle Venus De Milo VW (Miss M Benton)
Reserve Best Veteran: Ryecombe Jolly Jonquil at Coneypark (Mrs SM Beeney)
Best Vintage: Ryecombe Jolly Jonquil at Coneypark (Mrs SM Beeney)
 
Minor Puppy Dog (1,0)
1st: Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)
 
Puppy Dog (2,0)
1st: Wynele Show Time (Ms A French)
2nd: Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)
 
Junior Dog (3,2)
1st: Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)
 
Special Yearling Dog (2,1)
 1st: Manordeifi Rock On (Miss K Riva)
Postgraduate Dog (2,1)
1st: Manordeifi Rock On (Miss K Riva)
 
Limit Dog (3,0)
1st: Shandlmain Blu Chief (Mrs KM & Mr MS Martin)
 2nd: Jack Mack’s Va Buidhinn of Shandlmain (Imp DEU) (Mrs C J & Mr M A Howard)
3rd: Manordeifi Bow Regard (Miss D Moores)
Open Dog (1,0)
1st: Ch/Multi Ch Winter Is Coming to Tentola (Mr N & Mrs A Smith)
 
Veteran Dog (2,2)
 
Minor Puppy Bitch (2,1)
1st: Wynele Whats The Story (Mr B Naulls)
Puppy Bitch (6,2)
1st: Blamorder High Hopes (Miss D Moores)
2nd: Lizoni Va Va Voom (Miss A Richardson)
3rd: Wynele Obsession (Mr B Naulls)
Res: Koczkodan Good As Gold (Ms SJ Leich)
 
Junior Bitch (3,2)
1st: Zellamere Zsarina from Willowhurst (Mrs DA & Miss FL Forbes)
 
Special Yearling Bitch (4,2)
1st: Shandlmain’s Sofistikate (Mrs CJ & Mr MA Howard)
 2nd: Manordeifi Rose Blossom (Miss D Moores)
Post Graduate Bitch (3,2)
1st: Koczkodan Sweet Dreams of Lizoni (Miss A Richardson)
 
Limit Bitch (5,3)
1st: Brackenhaye Heartbreaker at Shandlmain (Mrs CJ & Mr MA Howard)
2nd: Koczkodan Serenity (Ms E Cowling)
 
Open Bitch (0,0)
Veteran Bitch (5,0)
1st: Oakestelle Venus De Milo VW (Miss M Benton)
2nd: Ryecombe Jolly Jonquil at Coneypark (Mrs SM Beeney)
3rd: Tomalca Buttons’n’bows at Manordeifi (Miss D Moores)
Res: Willowhurst Vanity (Mrs DA & Miss FL Forbes)
VHC: Sturtmoor Kurious Kadence (Mrs A Kinsey & Mrs K Martin)
Brace (1,0)
1st: Mrs D Moores (Manordeifi Bow Regard & Manordeifi Rose Blossom)

Rough Collies

Judge: Mrs Di Collino (Imaginist)

BEST OF BREED: Ch Brooklynson Jane Russell of Oakestelle
Reserve Best of Breed/Best Opposite Sex: Afterglow Invocation
Best Dog: Afterglow Invocation
Res Best Dog: Ingledene Fantasy of Blu
Best Bitch: Ch Brooklynson Jane Russell of Oakestelle
Res Best Bitch: Ingledene Nite N’Chanting
Best Puppy: Ladnar Izadorable
Best Veteran: Ch Brooklynson Jane Russell of Oakestelle
Best Vintage/Best Veteran Dog: Nikal It’s Gud To Be Black VW
  
Puppy Dog (4,1) 
1st: Myriehewe London Calling
  
Junior Dog (2,0) 
1st: Wicani Obsidian Dagger at Rossavon
2nd: Alfsden He Lives In You
  
Postgraduate Dog (4,1) 
1st: Afterglow Invocation
2nd: Corydon The Grand Master
3rd: Marvalan Spirit Of Rock (IMP POL)
  
Limit Dog (1,0) 
1st: Wicani Where T’Willows Meet
  
Open Dog (5,1) 
1st: Ingledene Fantasy of Blu
2nd:Demelewis Truth Or Dare
3rd: Corydon The Ringmaster
Res: Chelborn Story Teller
  
Veteran Dog (3,2) 
 1st: Nikal It’s Gud To Be Black VW 
  
Puppy Bitch (4,2) 
1st: Ladnar Izadorable
2nd: Mejola Main Event
  
Junior Bitch (1,0) 
1st: Phreelancer Phormal Dress
  
Post Graduate Bitch (3,0) 
1st: Corydon Clarrissa
2nd: Aldreen Illusion In Blue for Didek
3rd: Mejola Special Reserve
  
Limit Bitch (3,1) 
1st: Ingledene Nite N’Chanting
2nd: Ladnar Trust In Me for Alfsden JW
  
Open Bitch (4,2) 
1st: Demelewis Double Dare
2nd:Mejola Main Attraction
Veteran Bitch (6,3) 
1st: Ch Brooklynson Jane Russell of Oakestelle
2nd: Ladnar Inkheart JW
3rd: Samhaven Time Is Money with Nikal

Special Awards Classes – Smooth Collies

Judge: Mrs Kirsty Russell (Koczkodan)

Puppy (4,1)
1st: Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)
2nd: Wynele Obsession (Mr B Naulls)
3rd: Lizoni Va Va Voom (Miss A Richardson)
Post Graduate (7, 5)
1st: Shandlmain’s Sofistikate (Mrs CJ & Mr MA Howard)
2nd: Manordeifi Rock On (Miss K Riva)
Open (9,6)
1st: Oakestelle Venus De Milo VW (Miss M Benton)
2nd: Shandlmain Blu Chief (Mrs KM & Mr MS Martin)
3rd: Sturtmoor Kurious Kadence (Mrs A Kinsey & Mrs K Martin)