SCCGB Open Show (2), 14 May 2022

Best in Show – Mrs Hannah Walder (Hanvale)

BIS: Ch Brackenhaye Shape O’My Heart (Mr RJ & Mrs JM Denton)
RBIS: Manordeifi Rose Blossom (Miss D Moores)
BOSIS: Afterglow Invocation
BPIS: Ladnar Izadorable
RBPIS: Mejola Main Event
BMPIS: Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)
BVIS: Ladnar Inkheart JW
RBVIS: Ryecombe Jolly Jonquil at Coneypark (Mrs SM Beeney)
BVintIS: Ryecombe Jolly Jonquil at Coneypark (Mrs SM Beeney)

Smooth Collies

Judge: Miss Abby Lusty (Blamorder)

BEST OF BREED : Ch Brackenhaye Shape O’My Heart (Mr RJ & Mrs JM Denton)
Reserve Best of Breed: Manordeifi Rose Blossom (Miss D Moores)
Best Opposite Sex/Best Dog: Shandlmain Blu Chief (Mrs KM & Mr MS Martin)
Res Best Dog: Jack Mack’s Va Buidhinn of Shandlmain (Imp DEU) (Mrs C J & Mr M A Howard)
Best Bitch: Ch Brackenhaye Shape O’My Heart (Mr RJ & Mrs JM Denton)
Res Best Bitch: Manordeifi Rose Blossom (Miss D Moores)
Best Puppy/Best Puppy Bitch: Lizoni Va Va Voom (Miss A Richardson)
Best Puppy Dog: Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)
Best Minor Puppy: Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)
Best Veteran: Ryecombe Jolly Jonquil at Coneypark (Mrs SM Beeney)
Reserve Best Veteran: Tomalca Buttons’n’bows at Manordeifi (Miss D Moores)
Best Vintage: Ryecombe Jolly Jonquil at Coneypark (Mrs SM Beeney)
 
Minor Puppy Dog (1,0)
1st: Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)
 
Puppy Dog (3,2)
1st: Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)
 
Junior Dog (1,0)
1st: Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)
 
Special Yearling Dog (1,0)
 1st: Manordeifi Rock On (Miss K Riva)
Postgraduate Dog (2,1)
1st: Manordeifi Rock On (Miss K Riva)
 
Limit Dog (5,2)
1st: Shandlmain Blu Chief (Mrs KM & Mr MS Martin)
 2nd: Jack Mack’s Va Buidhinn of Shandlmain (Imp DEU) (Mrs C J & Mr M A Howard)
3rd: Manordeifi Bow Regard (Miss D Moores)
Open Dog (0,0)
 
Veteran Dog (1,1)
 
Minor Puppy Bitch (2,2)
Puppy Bitch (5,3)
1st: Lizoni Va Va Voom (Miss A Richardson)
2nd: Koczkodan Good As Gold (Ms SJ Leich)
 
Junior Bitch (1,1)
1st: Zellamere Zsarina from Willowhurst (Mrs DA & Miss FL Forbes)
 
Special Yearling Bitch (5,3)
1st: Manordeifi Rose Blossom (Miss D Moores)
 2nd: Shandlmain’s Sofistikate (Mrs CJ & Mr MA Howard)
Post Graduate Bitch (3,1)
1st: Brackenhaye Heart and Soul (Mr RJ & Mrs JM Denton)
 2nd: Koczkodan Sweet Dreams of Lizoni (Miss A Richardson)
Limit Bitch (7,4)
1st: Koczkodan Serenity (Mrs KJ & Mr RD Russell)
2nd: Brackenhaye Heartbreaker at Shandlmain (Mrs CJ & Mr MA Howard)
3rd: Sturtmoor Kurious Kadence (Mrs A Kinsey & Mrs K Martin)
 
Open Bitch (1,0)
1st: Ch Brackenhaye Shape O’My Heart (Mr RJ & Mrs JM Denton)
Veteran Bitch (5,2)
1st: Ryecombe Jolly Jonquil at Coneypark (Mrs SM Beeney)
2nd: Tomalca Buttons’n’bows at Manordeifi (Miss D Moores)
3rd: Oakestelle Venus De Milo VW (Miss M Benton)
Brace (2,0)
1st: Mrs JM Denton (Brackenhaye Shape O’My Heart & Brackenhaye Heart and Soul)
2nd: Mrs D Moores (Manordeifi Bow Regard & Manordeifi Rose Blossom)

Rough Collies

Judge: Stefani Flower (Serenlas)

BEST OF BREED: Afterglow Invocation
Reserve Best of Breed/Best Opposite Sex: Demelewis Double Dare
Best Dog: Afterglow Invocation
Res Best Dog: Corydon The Ringmaster
Best Bitch: Demelewis Double Dare
Res Best Bitch: Ingledene Midnite Skye with Fivejays
Best Puppy/Best Puppy Bitch: Ladnar Izadorable
Reserve Best Puppy: Mejola Main Event
Best Puppy Dog: Wicani Obsidian Dagger at Rossavon
Best Veteran/Best Veteran Bitch: Ladnar Inkheart JW
Best Veteran Dog: Nikal It’s Gud To Be Black VW
Best Vintage: Nikal It’s Gud To Be Black VW
 
Puppy Dog (4,0)
1st: Wicani Obsidian Dagger at Rossavon
2nd: Phreelancer Phederal Agent at Mejola
3rd: Myriehewe London Calling
Res: Takhisis Lysander
Junior Dog (2,0)
1st: Alfsden He Lives In You
2nd: Wicani Obsidian Dagger at Rossavon
 
Postgraduate Dog (3,0)
1st: Afterglow Invocation
2nd: Corydon The Grand Master
3rd: Marvalan Spirit Of Rock (IMP POL)
 
Limit Dog (0,0)
 
Open Dog (3,1)
1st: Corydon The Ringmaster
2nd:Demelewis Truth Or Dare
 
Veteran Dog (3,2)
 1st: Nikal It’s Gud To Be Black VW
 
Puppy Bitch (4,1)
1st: Ladnar Izadorable
2nd: Mejola Main Event
3rd: Breckamore Pitch Dark
 
Junior Bitch (1,1)
 
Post Graduate Bitch (4,0)
1st: Ingledene Midnite Skye with Fivejays
2nd: Mejola Special Reserve
3rd: Corydon Clarrissa
Res: Aldreen Illusion In Blue for Didek
 
Limit Bitch (2,1)
1st: Ladnar Trust In Me for Alfsden JW
 
Open Bitch (4,2)
1st: Demelewis Double Dare
2nd: Mejola Main Attraction
Veteran Bitch (6,3)
1st:Ladnar Inkheart JW
2nd: Ch Brooklynson Jane Russell of Oakestelle
3rd: Samhaven Time Is Money with Nikal

Special Awards Classes – Smooth Collies

Judge: Ms Deb Bell

Puppy (5,2)
1st: Lizoni Va Va Voom (Miss A Richardson)
2nd: Blamorder High Hopes (Miss D Moores)
3rd: Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)
Post Graduate (7, 2)
1st: Brackenhaye Heart and Soul (Mr RJ & Mrs JM Denton)
2nd: Shandlmain’s Sofistikate (Mrs CJ & Mr MA Howard)
3rd: Koczkodan Sweet Dreams of Lizoni (Miss A Richardson)
Res: Manordeifi Rose Blossom (Miss D Moores)
VHC: Manordeifi Rock On (Miss K Riva)
Open (11,6)
1st:  Shandlmain Blu Chief (Mrs KM & Mr MS Martin)
2nd: Tomalca Buttons’n’bows at Manordeifi (Miss D Moores)
3rd: Manordeifi Bow Regard (Miss D Moores)
Res: Oakestelle Venus De Milo VW (Miss M Benton)
VHC: Sturtmoor Kurious Kadence (Mrs A Kinsey & Mrs K Martin)